ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ԱԺ պատգամավոր Արտակ Մանուկյանի հարցը ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանին վերաբերում էր 2021-ի առաջին եռամսյակի ներդրումների դինամիկային: Արտակ Մանուկյանը ընդգծեց, որ համավարակով պայմանավորված՝ ամբողջ աշխարհում ներդրումների ծավալը նվազել է: Պատգամավորը նշեց նաեւ, որ օրենսդրական նախաձեռնություններ են իրականացվում՝ միտված ներդրումների խթանմանը:
Ավագ Ավանեսյանը նշեց, որ առաջին եռամսյակում շինարարության ծավալները, մասնավորապես արդյունաբերական շինարարության ծավալները աճել են: «Դա կարող է ընդհանրապես կապ չունենալ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների հետ, բայց այդ ծավալի 35 տոկոսն էներգետիկ համակարգում է արվում, որը մեծ կշիռ ունի հենց օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներգրավման տեսանկյունից»:

На заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам депутат НС А.Манукян поинтересовался у заместителя министра экономики РА А.Аванесяна о динамике инвестиций в первом квартале 2021 г. Депутат заметил, что из-за пандемии объем инвестиций во всем мире снизился. А.Манукян также подчеркнул, что для привлечения инвестиций реализуются законодательные инициативы.
А.Аванесян отметил, что в первом квартале увеличились объемы строительства, в частности промышленного строительства. «Возможно, это не имеет ничего общего с прямыми иностранными инвестициями, но 35% этого объема приходится на энергетическую систему, которая играет весомую роль с точки зрения привлечения прямых иностранных инвестиций».